Szczawnica położona jest w pięknej dolinie Grajcarka prawobrzeżnego dopływu Dunajca. Dolina ta rozdziela Małe Pieniny od Beskidu Sądeckiego. To górskie uzdrowisko leży na wysokości ok. 500 m npm. Wyjątkowe położenie doliny powoduje, że panuje tutaj łagodny,
a zarazem wyjątkowy mikroklimat. Decydujący wpływ na to mają między innymi porastające zbocza dolin lasy, duże nasłonecznienie, mała ilość opadów i czyste niezanieczyszczony niczym powietrze.
Oprócz wspaniałego mikroklimatu, Szczawnica położona jest w malowniczym krajobrazie, który miasto zawdzięcza bliskości Pienińskiego Parku Narodowego i przełomu Dunajca. Od północy miasto otacza masyw pasma Radziejowej (984 m) zaś od południa Małe Pieniny ze szczytami: Rabsztyn (847m) i Wysoka (1052m) oraz dalej u ujścia doliny Pieninami z Sokolicą (747m) i Trzema Koronami (982m). Wszystko to sprawia, że Szczawnica zaliczana jest do najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych w Polsce.
Spływ Dunajcem - na flisackiej tratwie to niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą - jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Jednocześnie to najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego.
Tradycja spływu sięga 1 połowy XIX wieku. W swoim biegu Dunajec wyżłobił w wapiennych turniach Pienin romantyczny wąwóz, zwany Przełom Dunajca. Drewnianą tratwą zbudowaną z połączonych ze sobą wąskich łódek, płyniemy głębokim i krętym kanionem. Dunajec wije się i kluczy pomiędzy stromymi skałami. Widoki roztaczające się wokół, zapierają dech
w piersiach, zmieniając się w bardzo szybkim tempie. W trakcie podróży flisacy barwnie opowiadają o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku.

Sezon trwa od maja do października. Początek trasy spływu to przystań Sromowce - Kąty. Tratwami flisackimi pokonuje się 7 pętli w czasie zależnym od stanu wody - od 2 do 3 godzin. Jedna tratwa zabiera maksymalnie 12 osób dorosłych (+ dwóch flisaków). Przystań końcowa to Szczawnica Niżna.
RAFTING na Dunajcu
Spływ pontonami rzeką odbywa się na trasie Sromowce Wyżne - Szczawnica. Przeznaczony jest zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących uczestników. Mogą w niej uczestniczyć także dzieci. Chłód wody, górskie powietrze, piękno pienińskiego krajobrazu spowodują, że zapomnicie o stresach dnia codziennego.
Spływ kajakiem na Dunajcu
Spływy kajakowe po rzekach górskich w pneumatycznych dwuosobowych jednostkach pod opieką instruktora nie wymagają dużych umiejętności technicznych dając za to dużą satysfakcję z pokonania rzeki. Pneumatyczne kanadyjki pozwolą na bezproblemowe pływanie nawet początkującym kajakarzom. Nad grupą czuwa instruktor w kajaku jednoosobowym, który pomoże w krytycznej sytuacji lub wskaże właściwą drogę na wodzie.

Wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe:
- Wyciąg narciarski Bukowinki w Jaworkach, orczykowy o długości 510 m. Dwie trasy zjazdowe, różnica wzniesień 100 m.
- Wyciąg narciarski talerzowy o długości 250 m., łatwa trasa zjazdowa
- Wyciąg narciarski Pod Durbaszką w Jaworkach, orczykowy o długości 550 m. - różnica wzniesień 112m. Obok wyciągu schronisko z wyżywieniem i noclegami
- Kolej linowa - krzesełkowa na Palenicę o długości 780 m., różnica wzniesień 260 m. czynna od godz. 9:00 - do zmroku
- Stok slalomowy na Palenicy - sztucznie śnieżony o długości 100 m. Różnica wzniesień 250m. Homologowany przez władze FIS i PZN
- Wyciąg orczykowy "Szafranówka" o długości 400 m. - sztucznie śnieżona trasa Halfpipe
- Rynna śnieżna do snowboardu, pełnowymiarowa, długość 100 m. szerokość 12/18 m. z wyciągiem orczykowym na górze Palenica,
- Zjeżdżalnia wózkowa letnia, długość 700 m.
- Trasa narciarska Palenica - długość 1000 m. - homologacja FIS, trasa trudna, sztucznie śnieżona, wyciąg krzesełkowy,
- Trasa narciarska Szafranówka - trasa łatwa, sztucznie śnieżona, długość 450 m. i 500 m., dwa wyciągi orczykowe.

Szlaki turystyczne - piesze:
- Do schroniska na Przehybie: szlak niebieski przez Kunie. Szlak zielony przez Gabiańkę, czas przejścia 3 godz.
- Na Palenicę: szlak żółty z centrum obok dolnej stacji Kolei Liniowej Palenica, czas przejścia 1 godz.
- Do schroniska na Durbaszce: szlak niebieski biegnący grzbietem Małych Pienin, czas przejścia: 3 godz.
- Do schroniska na Bereśniku: szlak żółty z Placu Dietla przez Bryjarkę, czas przejścia: 1 godz.
- Na szczyt Trzech Koron przez Sokolicę: szlak niebieski od schroniska Orlica w Pieninach, czas przejścia:6 godz.
- Na Wysoką przez Wąwóz Homole: szlak zielony - dojazd autobusem komunikacji miejskiej lub busem do Jaworek, czas przejścia:2 godz.

Trasy rowerowe w okolicach Szczawnicy:

- Trasa nr 1 - znaki czarne Przebieg trasy: Szczawnica Wyżna-Sewerynówka - dol. Jastrzębiego potoku - Przehyba - dol. Sopotnickiego potoku - Sewerynówka - Szczawnica. Znakowanie i ruch w obydwu kierunkach, długość ok. 30 km, czas ok. 4h, różnica wysokości 750 m. Asfalt, droga bita, ścieżka leśna. Z Hali Przehyba możliwość zjazdu do Gabonia, do Rytra przez Halę Konieczną, do Piwnicznej przez Rogacze szlakami turystyki pieszej.
- Trasa nr 2 - znaki niebieskie Przebieg trasy: Szczawnica PKS - Bereśnik - Szczawnica. Znakowanie i ruch w jednym kierunku, długość ok. 8 km, czas ok. 1h 30min., różnica wysokości 450 m. Drogi bite.
- Trasa nr 3 - nie znakowana Przebieg trasy: od parkingu nad Dunajcem w górę biegu Dunajca Starą Drogą Pienińską - przejście graniczne - Czerwony Klasztor. Długość ok. 25 km (w obydwie strony), czas ok. 2h 30 min., różnica wysokości 50 m. Droga bita. Uwaga! Konieczność posiadania paszportu.
- Trasa nr 4 - znaki czerwone Przebieg trasy: Jaworki parking Homole - schronisko pod Durbaszką - Rabsztyn - pod Jarmutą - Szczawnica Wyżna. Znakowanie i ruch w jednym kierunku, długość ok. 10 km, czas ok. 1h 40 min., różnica wysokości 30 m.
- Trasa nr 5 - znaki zielone Przebieg trasy: Jaworki parking Homole - rezerwat Biała Woda - Przełom Rozdziele - Obidza. Znakowanie i ruch w obydwu kierunkach, długość ok. 25 km. (w obydwie strony), czas ok. 3h, różnica wysokości 450 m. Drogi bite ścieżki leśne. Z przełęczy Obidza możliwość dojazdu do Piwnicznej szlakami rowerowymi: nr 2 -koloru zielonego przez Wil. Rogacze ok. 15 km. oraz nr 3 - koloru niebieskiego przez Eliaszówkę ok. 18 km., również szlakiem turystyki pieszej koloru czerwonego. Uwaga! Trasy znakowane wymagają od korzystających dostatecznego przygotowania kondycyjnego i technicznego

Wypożyczalnie sprzętu sportowego:
Rowery:
1) ul. Szalaya 5a,
2) ul. Szalaya 54,
3) ul. Szalaya 56,
4) ul. Jaworki 18,
5) ul. Pienińska 3a
(parking w Pieninach),
6) ul. Pienińska 6,
7) ul. Pienińska 13,
8) ul. Nad Grajcarkiem 51,
9) ul. Groń 3,
10) ul. Główna 24,
11) ul. Główna 28,
12) ul. Ogrodowa 18 a,
Kajaki:
1) ul. Zyblikiewicza w Pieninach (przewóz międzybrzegowy "Kacze"),

Narty:
1) ul. Szalaya 56,
2) Palenica,
3) ul. Jaworki - Bukowinki,
4) ul. Jaworki 18

Trasy konne:
- JAWORKI - SZLACHTOWA, przejście przez potok Grajcarek nad kościołem, koło leśniczówki "Stare", ścieżkami przez pola i hale w stronę Szlachtowej, Szlachtowa - Staszowa, kierunek przez Niterbag, Gabańkę, ścieżkami do Staszowej
- STASZOWA - PRZYSŁOP, drogą gminną i leśną nr 12 wzdłuż potoku Sopotnickiego, osada Potoki, do przysiółka Przysłop.
- PZRYSŁOP - KROŚCIENKO, wzdłuż czerwonego szlaku przez Dzwonkówkę, Groń, Stajkową do Krościenka.
- PRZECHYBA - PRZYSŁOP, nartostradą do stokówki biegnącej wzdłuż potoku Jastrzębiego do kościółka Sewerynówka, - nartostradą do stokówki biegnącej nad Halą Koszarki do potoku Sopotnickiego przez Krzemieniny do osady Potoki (w kierunku Przysłop).
- JAWORKI - BIAŁA WODA, z Jaworek przez Rezerwat Biała Woda na halę wypasową do szlaku niebieskiego w kierunku Obidzy Piwniczańskiej. Z Jaworek czerwonym szlakiem przez Rusinowy Wierch, Jasielnik do Obidzy Piwniczańskiej.
- OBIDZA PIWNICZAŃSKA - PRZEHYBA, wzdłuż szlaku czerwonego przez Wielki Rogacz, Zawór Ryterski, stokówkę leśną do szlaku zrywkowego prowadzącego na grzbiet Pasma Radziejowej, dalej na czerwony szlak w kierunku Złomistego Werchu i Przehyby.
- TRASY W OBRĘBIE MAŁYCH PIENIN: - Z Jaworek drogą bitą do schroniska Durbaszka, dalej szlakiem niebieskim turystycznym w kierunku Szczawnicy ze zjazdem drogami lokalnymi - polnymi na przysiółek Potoki, - z Jaworek drogą przez Bukowiny (nad Rezerwatem Homole na hal wypasową pod Wysoką ), następnie w kierunku Durbaszki - halami, a w kierunku Obidzy Piwniczańskiej halami do niebieskiego szlaku.

Miejsca postoju koni:

Stadnina koni Rajd w Jaworkach:

- przejażdżki konne

- wyjazdy w teren, rajdy,

- przejażdżki bryczkami, saniami

- hipoterapia

oferta | atrakcje | kontakt | dojazd
© Willa Lilianna, Szczawnica, realizacja projektu: Verakom